Рекомендації щодо курсу галотерапії

Курс галотерапії складає 10-20 процедур, в залежності від перебігу захворювання і реакції організму на дану методику оздоровлення.

Цей метод можна комбінувати з іншими лікувальними методами (медикаментозне лікування, фізіопроцедури). Рекомендована тривалість процедури – 45 хв. На 5-7 день курсу галотерапії у 70-80% пацієнтів із хронічною патологією може з’являєтись певне погіршення самопочуття, що виражається у погіршенні виділення мокроти, посиленні кашлю, появі та посиленні затрудненого дихання, нападів задухи.

Але необхідно мати на увазі, що це загострення в ході галотерапії є природним і очікуваним явищем, що грає позитивну роль в процесі руйнування сталого патологічного стану.

Подібні клінічні прояви пов’язані з тимчасовим погіршенням бронхіального дренажу в зв’язку з закупоркою просвіту крупних бронхів “пробками” та згустками слизу, що виділяються з бронхів більше дрібного калібру. У ряду хворих спостерігається деяка активізація запального процесу, що виявляється в появі катарального запалення верхніх і нижніх дихальних шляхів, іноді вечірньої температури, зростанні ступеню активності біохімічних показників, зміні лейкоцитарної формули крові. Такі зрушення свідчать про місцеву реакцію дихальних шляхів і про зміну загальної реактивності організму у відповідь на вплив лікувальних факторів, які застосовуються. У період загострення може спостерігатися погіршення бронхіальної провідності за даними показників функціонального дослідження. Клінічні прояви загострення захворювання зберігаються протягом 5-7 днів. Після чого поступово починається позитивна динаміка: лабораторні та функціональні показники нормалізуються.

Спостереження за пацієнтами дозволяє виділити 4 основних типи реакції організму на галотерапію.

1. Спостерігається у більшості хворих і відповідає описаному вище. Слід зазначити, що погіршення бронхіальної прохідності з одночасною бронхоспастичною реакцією може вимагати застосування додаткової терапії бронхолітиками, мукалітиками. У рідкісних випадках необхідно тимчасово припинити галотерапію до купірування загострення. При цьому варіанті покращення та стабілізація наступає до кінця 20-денного курсу.

2. Протягом курсу лікування загострення виникають хвилеподібно. Невеликої інтенсивності, короткочасні.

3. Загострення виникає ближче до 11-15 сеансу і зменшується до кінця курсу галотерапії. Повна стабілізація стану відбувається через 7-10 днів після закінчення курсу. Цей варіант реагування, як правило, спостерігається в осіб зі значною тривалістю захворювання.

4. Клінічна картина практично не змінюється, невелике загострення можна зафіксувати лабораторними та функціональними тестами. Даний варіант характерний для осіб, у генезі захворювання яких переважає неврогенний компонент.

Рекомендуються регулярні курси галотерапії в профілактичних цілях для робітників на підприємствах з підвищеним рівнем пилу в робочих приміщеннях. Достатньо 10-12 сеансів 1-2 рази на рік для зменшення розвитку захворювань органів дихання.